Kui kodus kipuvad torud nii ära ummistuma, et vesi ei lähe enam alla, siis võib proovida alustuseks ummistust likvideerida omal jõul ning koduste vahenditega. Esimeseks koduseks abivahendiks võiks ummistunud toru avamiseks olla “kummimusi” ehk valamupump. Valamupumpa regulaarselt kasutades on sellega võimalik ummistuste teket ennetada. Aga ummistuse tekkimisel tuleb valamupumba pumpamise eel kraanikauss või vann vett täis lasta. Seejärel veega täitunud kraanikausis või vannis pumbata kummimusi üles-alla. Valamupumbaga toimetamisel võib kraanikaussi või vanni tulla sodi, mis pärineb äravoolust ning selle peaks ära koristama käsitsi prügikasti. Samamoodi saab valamupumpa kasutada ka WC-poti ummistuse korral. Kraanikausi ja tualetipoti kergema ummistuse korral piisab teinekord kuuma vee valamisest äravoolu.

Kergemate ummistuste korral saab abi ka kanalisatsiooni puhastamiseks mõeldud käsitrossist, mis tuleks lükata kanalisatsioonitorru sisse, kuni ummiste tekitanud tropini ja seejärel tuleb seda tugevalt keerutada. Ummistunud torude avamiseks võite proovida ka söögisoodat ja äädikat. Selleks tuleb valada äravoolu soodat ja kuuma vett koos söögiäädikaga.

Kogenud santehnikud ei soovita kasutada torukeemiat, mis sisaldavad mürgiseid kemikaale. Torusiili kasutamine ummistuse ennetamiseks võib pikema aja vältel kahjustada torustikus olevaid kummitihendeid. Kui eespool soovitatud kodused võtted ei aita, siis pole enam kasu ka torupuhastusvahenditest, sest ummistus asub sügavamal torustikus ning torukeemia leelis lahjeneb veega segunedes ning mida sügavamal on ummistunud koht seda enam selle toime nõrgeneb. Ummistunud torusse valatud torusiil teeb santehniku töö aga keerulisemaks, sest ummistuse likvideerimisel peab ta hoiduma torukeemia pritsmetest enda tervise ning ka kliendi põranda ja mööbli säilitamiseks. Samuti võib torukeemia ummistunud torus üles tõusta, kui kanalisatsiooni satub vett juurde ning seejärel on tükk tegemist selle põrandalt puhastamisega. Keemilised torupuhastusvahendid ei ole samuti head keskkonnale ning võivad inimestele põhjustada põletusi. Lisaks peavad reoveejaamad tegema rohkem tööd vee puhastamiseks, mis on segunenud torukeemiaga. Puhtama keskkonna nimel ei ole mõistlik valada kanalisatsiooni ka igasuguseid vanu värve ja keemilisi vedelikke. Seetõttu tasub proovida alati kõigepealt loodussõbralikumaid variante ummistuse likvideerimiseks või kutsuda kogenud santehnik. Aga kõige parem on ennetada torustiku ummistust ning selleks peab meeles pidama ainult ühte lihtsat tõde. Nimelt on kanalisatsioon eranditult ja ainult reovee jaoks. Kõik muu võiks minna prügikasti või kompostiks. WC-pott ei ole olmejäätmete prügikast ega rasvalahustaja. Kõige suurem süüdlane ummistuste tekkimisel ongi just rasv, mis seob oma kleepuva omaduse tõttu kogu torustikus oleva kraami. Kui olete aga kogemata veega alla loputanud WC-poti külge riputatava tualetivärskendaja plastikust ümbrise, siis tuleb see oma käte jõul sealt lihtsalt kätte saada või kutsuda santehnik. 

Teinekord võib ummistuse tekitaja olla ka majaväline ─ nimelt puud ja nende juured, mis on hakanud kasvama läbi kanalisatsioonitoru. Sellise olukorra lahendamine on juba keerulisem ning vajab enamikel juhtudel torustiku lahti kaevamist, et probleemne ummistusi tekitav lõik välja vahetada ning seal olevad juured läbi lõigata.

Selleks, et ummistusi ei tekiks on neid võimalik ennetada järgmiste nõuannete abil:

  1. Kasutage WC-potti ja kraanikausi äravoolu ainult reovee ning tualettpaberi jaoks.
  2. Paigutage WCsse kaanega prügikast. Selle olemasolu tuletab meelde, et WC-pott pole prügikast ning saate sinna ka vannitoas tekkiva prügi ära visata.
  3. Kui toru on juba ummistunud, siis proovige esmalt likvideerida ummistust kuuma vee ja kummipumba abil. Kui kodused võtted ei aita, siis on targem kutsuda santehnik, sest sellises olukorras pole tihtipeale enam abi ka torukeemiast. Santehnik.ee spetsialistid on valmis Teid aitama nii väiksemate kui ka suuremate ummistuste likvideerimisel.